Inwentaryzacja to nic innego jak wykonanie rysunku wnętrza jako rzutu z góry. To wewnętrzny obrys ścian lokalu
z zaznaczeniem wszystkim stałych elementów. Samodzielna inwentaryzacja wnętrz jest wykonalna, ale wymaga dokładności, cierpliwości i pewnych umiejętności. 

Oto kroki, które pomogą Ci przeprowadzić poprawną inwentaryzację wnętrza.


PRZYGOTOWANIE NARZĘDZI I MATERIAŁÓW

Upewnij się, że masz wszystkie niezbędne narzędzia, takie jak miarka, linijka, długopisy np. w 3 kolorach, kartki A4, smart phone.


plan działania

 Przed rozpoczęciem inwentaryzacji uświadom sobie co dokładnie chcesz uwzględnić czyli:  wymiary pomieszczeń, ich układ, lokalizację okien, drzwi, gniazdek elektrycznych, źródeł światła, grzejników i wszelkich innych stałych elementów np. kominów, elementów instalacji. Zanim przejdziesz do właściwej inwentaryzacji przejdź się po całym wnętrzu i przyjrzyj gdzie znajdują się powyższe przeszkody.


POMIARY

Dokładnie zmierz każde pomieszczenie - wysokość, szerokość, długość. Zapisuj wymiary na dużych kartkach A4 -
- możesz przygotować odręczny rzut całego lokalu z oznaczeniami miejsc danych pomieszczeń oraz osobne kartki
z pomiarami każdego pomieszczenia. Zaznacz miejsce drzwi wewnętrznych i ich odległość od najbliższej ściany. Podaj wymiary drzwi wraz z ościeżnicą (szerokość plus wysokość). Jeżeli w pomieszczeniu znjaduje się okno - działaj analogicznie - pamiętaj także o podaniu wymiaru odległości wnęki okiennej od podłogi. Podaj również wymiary parapetu - szerokość, grubość i głębokość - tu ważne jest podanie jak głęboko parapet wystaje w światło pomieszczenia. Jeśli pod oknem znajduje się grzejnik zapisz jego wymiary oraz w jakiej odległości znajduje się
od podłogi. Także odnotuj ile wystaje w światło pomieszczenia. Wymiary podawaj w centymetrach z dokładnością
do 0,1 cm.


MATERIAŁY DODATKOWE

 Dokumentacja foto i video będzie bardzo przydatna. Wykonaj krótkie filmiki (dookoła pomieszczenia) oraz zdjęcia każdej ściany i ważnych szczegółów, takich jak okna, drzwi, wnęki, miejsce z licznikami i innymi stałymi elementami. Przydadzą się projektantowi do późniejszej analizy i koncepcji.


Jeśli nie będziesz urządzać wnętrza "od zera" w notatkach opisz szczegóły, których nie da się zapisać na rysunkach.  Rodzaj podłogi, rodzaj ścian (np. kolor, struktura), kondycja mebli i wyposażenia, ewentualne problemy konstrukcyjne lub potrzeby naprawy to ważne informacje.



podsumowanie

Pamiętaj, że inwentaryzacja wymaga pewnych predyspozycji. Jeśli masz wątpliwości skorzystaj z usługi fachowca i zleć takiej osobie wykonanie inwentaryzacji. Podobnie jest z samym projektowaniem - to zadanie wymagające doświadczenia i umiejętności. Jeśli masz wątpliwości co do swoich działań, dyspozycyjności, możliwości lub potrzebujesz bardziej zaawansowanego projektu, warto rozważyć zatrudnienie profesjonalisty.



Recommended Posts